Gwardia Wrocław

Oficjalny serwis internetowy

shopping-bag 0
Produktów : 0
Kwota : 0.00
Koszyk Zamów/Zapłać

Intensywny koniec roku

Nie ulega wątpliwości, że przerwę świąteczno-noworoczną dobrze wykorzystano we wrocławskiej Gwardii. Przykład sportowy – wyjazd na cykl turniejów do Strzegomia – natomiast organizacyjnie za plecami Ogólnopolski Turniej Juniorów, który organizowaliśmy wspólnie z SMS Junior Wrocław. Przyszedł czas na małe podsumowanie ostatnich wydarzeń, które z pewnością pokazały kilka nowych kierunków funkcjonowania, zarówno w grupie zespołu seniorów, jak i przygotowaniach do istotnych gier grup młodzieżowych podczas turniejów MP.

Przygotowania do sparingu wewnętrznego na koniec pobytu seniorów w Strzegomiu

Zacznijmy od seniorów, którzy od 27 grudnia rozpoczęli kolejny etap przygotowań do drugiej części sezonu zasadniczego w II lidze. Trzeba przyznać, pomysł nieco inny aniżeli w poprzednich latach, opuściliśmy bowiem swoje tereny, żeby skoszarować się kawałek od Wrocławia, w Strzegomiu. Taki obóz przygotowawczy – złożony z cyklu gier kontrolnych – dał możliwość do cofnięcia się o kilka lat dla niektórych seniorów. W końcu dla wszystkich tego typu wyprawy i przebywanie ze sobą 24 godziny na dobę, na dobre skończyło się w grupach młodzieżowych. Seniorzy poza tzw. małymi gramy mieli również okazję do zmierzenia się z miejscowymi ekipami, chociażby z AKS Strzegom – na co dzień występującym w ESA III lidze mężczyzn.

Przyznam, że po tym zgrupowaniu nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy inaczej funkcjonować w rozgrywkach ligowych w kolejnych latach. Żadna forma zajęć stacjonarnych, treningów w okresie między świętami a nowym roku nie będzie tym, co dał nam ten cykl turniejów w Strzegomiu. Zarówno od strony sportowej, jak i mentalnej. Mieliśmy okazję sporo potrenować, dokładaliśmy po 2-3 jednostki treningowe dziennie. Do tego granie, było sporo siatkówki – mówi trener Gwardii Piotr Lebioda.

Warto przy tym dodać, że taki strzegomski wyjazd mogliśmy zrealizować dzięki wsparciu ze strony wrocławskiego Urzędu Miasta. Podobnie zresztą było w przypadku dofinansowania ze strony w/w UM oraz Urzędu Marszałkowskiego przy Ogólnopolskim Turnieju Juniorów. Do tego dołożył się również – zarówno organizacyjnie, jak i finansowo – współorganizator obok GWR – SMS Junior Wrocław. W piątek 29.12 i sobotę 30.12 w stolicy Dolnego Śląska sporo było dobrego grania, na juniorskim poziomie. Łącznie 6 ekip, kolejno: TS Chełmiec Wałbrzych, Aluron Virtu Warta Zawiercie, AZS PWSZ Stal Nysa, MKS Anbud Będzin oraz dwójka wrocławskich gospodarzy – SMS Junior oraz KS Gwardia. Pierwszego dnia zagraliśmy w hali Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Chełmońskiego. Tam odbyły się piątkowe rozgrywki grupowe, które wyłoniły pary walczące w sobotę w obiekcie GWR o poszczególne miejsca. Równych nie miały sobie KS Gwardia oraz zespól AZS PWSZ Stali Nysa, które spotkały się w finale.

Zespół KS Gwardii Wrocław (fot. Ł. Haraźny/SMS Junior Wrocław)

Ekipa trenera Bartosza Pydy po pasjonującym meczu przegrała 2:3 z nyskim przeciwnikiem. Kto pojawił się jednak przy Krupniczej w sobotę, nie mógł narzekać. Podobnie jak w przypadku meczu finałowego, emocji nie brakowało we wcześniejszych pojedynkach – o 5. lokatę oraz miejsce numer III w turnieju. Wewnętrzne starcie ekip śląskich skończyło się wygraną drużyny z Zawiercia, która została tą piątą. Na szóstej pozycji turniej ukończył MKS Anbud Będzin. W spotkaniu o miejsce 3 blisko szczęścia była drużyna SMS Junior Wrocław. Podopieczni trenera Marcina Sobusiaka niestety podobnie jak koledzy z GWR – w finałowej batalii – przegrali po tie-breaku. Górą była drużyna TS Chełmca Wałbrzych prowadzona przez seniora rodu Ignaczaków, Janusza. Zatem sobotni bilans wyszedł tak – dwa thrillery, oba bez szczęścia dla wrocławian.

Szkoda, wiele nam nie zabrakło. Kilka przestojów i dlatego skończyło się na przegranej. A wiadomo, miejsce na podium byłoby czymś fajnym na koniec. Z drugiej strony, istotne przy takich turniejach jest to, żeby zawodnicy mogli się ogrywać. To cenne doświadczenie, można zmierzyć się z ekipami, z którymi później być może przyjdzie rywalizować już podczas turniejów w mistrzostwach Polski. Dodatkowo zespół może też zobaczyć, jak funkcjonuje w składzie, wspartym przez ludzi ze Spały. Cieszymy się również ze współpracy z SMS Junior Wrocław. Wszystko układa się naprawdę wzorowo – mówi trener Sobusiak, trener ekipy SMS Junior, na co dzień szkolący młodzież w Gwardii.

Zespół SMS Junior Wrocław (fot. Ł. Haraźny/SMS Junior Wrocław)

Poza prowadzeniem swojej drużyny trener Pyda był również zaangażowany w kilka innych, istotnych elementów, które pomogły ułożyć odpowiednio organizację juniorskiego turnieju. Sportowo, wiemy, skończyło się na porażce po tie-breaku w finale. Warto dodać, że MVP w szeregach KS Gwardii został wybrany Patryk Nowak. Przyjmujący, który na co dzień uczy się i trenuje w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale. Za to wśród SMS Junior najlepszym wybrano kapitana zespołu, Przemysława Sypko – którego trener Lebioda dokoptował do seniorskiego zespołu w sezonie 2017/18.

Całościowo turniej wyszedł bardzo korzystnie. Cieszymy się z dużego wsparcia, zarówno tego logistycznego – jak i informacyjnego – od SMS Junior Wrocław. Do tego cieszy, że wszystkie zainteresowane zespoły, jak już potwierdziły udział, to przyjechały – i mam nadzieję – wyjechały zadowolone. Sportowo Nysa pokazała, że nieprzypadkowo w minionym sezonie zajęła 6. miejsce w Polsce w kategorii kadetów. My nie mogliśmy jeszcze skorzystać z Jakuba Rugła, który wraca do zdrowia po kontuzji, a na co dzień – podobnie jak Patryk Nowak – jest w Spale. Ten turniej to była jednak świetna sprawa pod względem szkoleniowym. Trzeba też pamiętać, że poza juniorami zagrali też nasi kadeci, pod szyldem wspominanego SMS Junior – przyznaje Pyda.

Patryk Nowak, MVP w zespole Gwardii Wrocław (fot. Ł. Haraźny/SMS Junior Wrocław)

Konkludując, dobrze zainwestowany czas na zamknięcie roku 2017 pozytywnie nastraja na ten, który od kilkunastu godzin już oficjalnie obowiązuje. W 2018 roku życzymy naszym kibicom, żeby mieli jeszcze niejedną okazję do oglądania turniejów organizowanych przez KS Gwardię. A seniorom, którzy swoje popracowali w przerwie świąteczno-noworocznej, a w poniedziałek 02.01 wrócili do treningów – niech to zgrupowanie będzie przewagą nad resztą stawki w lidze. Do grania wracamy już w najbliższą sobotę, zacznie się od meczu z WKS Sobieskim Arena Żagań.