Gwardia Wrocław

Oficjalny serwis internetowy

shopping-bag 0
Produktów : 0
Kwota : 0.00
Koszyk Zamów/Zapłać

BOKS

Sekcja Boksu Klubu Sportowego Gwardia rozpoczęła swoją działalność w 1948 w rozgrywkach w klasie B okręgu wrocławskiego. Szybko awansowali do klasy A i jeszcze szybciej odnieśliś sukcesy na arenie międzynarodowej. W mistrzostwach Europy w Oslo w 1949 roku Janusz Kasperczak w wadze muszej zdobył pierwszy złoty medal po wojnie. Lata 50-te to pełen dramatycznych zwrotów okres budowania zespołu. W latach 60-tych Klub pod wodzą Michała Szczepana odnosił pierwsze znaczące sukcesy. To złote lata braci Artura i Zbyszka Olechów, Grzesiaka, Dąsala, Ludwika Dendyrysa, Witka.

W 1970 roku Michał Szczepan przeniósł się do Warszawy, a wraz z jego przeprowadzką na pewien czas zakończyła się w Gwardii „złota era”. Ponownie znaleźliśmy się w II Lidze. Pomimo to pojawili się wybitni młodzi bokserzy – Leszek Strasburger, bracia Jacek i Rysiek Wąsowiczowie.

W 1978 roku trenerem został Mistrz Olimpijski Kazimierz Paździor i pod jego wodzą Klub wrócił do I Ligi. To czas takich zawodników jak: Zbigniew Ciota, Staszek Figurski, Zygmunt Gosiewski, Józef Łebedyński, Andrzej Kobryń, Wiesiek i Andrzej Mencel, Janusz  Ołdak.

W latach 90-tych zespół kierowany przez dwóch wybitnych trenerów Leszka Strasburgera oraz Zygmunta Gosiewskiego powrócił na poziom mistrzowski. Trzykrotnie Gwardia została drużynowym wicemistrzem Polski. Pojawili się tak wybitni bokserzy jak Wojciech Bartnik,  Robert Buda, Mariusz Cieślak,  Leszek Czarny, Andrzej Rżany, Grzegorz Strugała, Maciej Zegan. Ten ostatni był pierwszym zawodnikiem Gwardii, który przeszedł na zawodowstwo w 1998 roku.

Dwutysięczne lata to początek zapaści amatorskiego boksu w Polsce. Przestała istnieć Liga, co w sposób zasadniczy uderzyło we wszystkie kluby w Polsce. W klubie Gwardii trenerem został Ryszard Furdyna i pojawili się znakomici bokserzy jak Artur Zwarycz, Mateusz Malujda, Mateusz Masternak.

W 2010 roku trenerzy Mariusz Cieślak i Grzegorz Strugała stanęli przed niezwykle trudnym zadaniem zbudowania drużyny w oparciu o pracę z młodzieżą. Dzięki ich pracy w Klubie pojawili się utalentowani młodzi zawodnicy, czego dowodem jest Kamil Łaszczyk, który w młodzieżowych Mistrzostwach Europy zdobył brązowy medal, a Artur Majer już, jako senior został wicemistrzem Polski.

Klub Gwardia jest najstarszym klubem bokserskim we Wrocławiu, który obecnie, dzięki otwartości na pracę z młodzieżą, chce zapisać kolejne lata sukcesów w swojej historii.