Gwardia Wrocław

Oficjalny serwis internetowy

shopping-bag 0
Produktów : 0
Kwota : 0.00
Koszyk Zamów/Zapłać

Turniej jakich mało!

W sobotę 23 września w hali Gwardii Wrocław przy ul. Krupniczej 15 – prawdziwe siatkarskie święto. Międzynarodowy Turniej o puchar Prezesa GWR – to okazja zarówno do tego, żeby zobaczyć naszych siatkarzy w akcji, jak i podziwiać ekipy zagraniczne, z mocnymi nazwiskami w swoich składach. Poza Gwardią w turnieju zagrają: MKS Kalisz, czeska VK Dukla Liberec oraz niemiecki VC Olimpia Berlin.

Przed laty mieliśmy okazję wielokrotnie mierzyć się z zagranicznymi przeciwnikami. Takie możliwości dawały przepustki, które siatkarze GWR zdobywali za sprawą mistrzowskich pierścieni, a w późniejszych latach, wysokich lokatach w siatkarskiej elicie w Polsce. Dzisiaj wychodząc naprzeciw wymaganiom oraz oczekiwaniom kibiców, chcemy na stałe do kalendarza wprowadzić turniej, którzy z jednej strony jest kibicowską gratką – a z drugiej sportowym, wartościowym wyzwaniem. Z tego też względu zdecydowaliśmy się na ściągnięcie do Wrocławia drużyn, z którymi z pewnością lekko nie będzie, ale bez wątpienia, warto się z nimi zmierzyć tuż przed startem sezonu ligowego.

W półfinale, otwierając turniej, zmierzymy się z drugoligowcem z Kalisza. Drużyna trenera Mariusza Pieczonki rywalizuje na tym samym poziomie rozgrywek co my, skupiając się na dawaniu szansy młodym siatkarzom. W poprzednim sezonie drużyna MKS Kalisz zajęła w grupie III szóste miejsce. Warto zauważyć, że wśród ligowych rywali kaliscy siatkarze mieli m.in. Lechię Tomaszów Mazowiecki, która awansowała i od przyszłego weekendu będzie już walczyć na pierwszoligowych parkietach. MKS Kalisz rywalizował również z UKS Mickiewiczem Kluczbork, z którym w tygodniu zagraliśmy solidny sparing (porażka GWR 1:4 po niezłej grze), czy z dobrze znanymi ekipami z Rząśni czy Spały.

Turniej sportowo otwieramy o godzinie 10:00 meczem gospodarzy z MKS Kalisz. W drugim półfinale, od godziny 12:00 zapraszamy na bardzo ciekawie zapowiadający się pojedynek VC Olympia Berlin z Duklą Liberec. Co do zespołu niemieckiego, jest to drużyna, którą śmiało możemy nazwać odpowiednikiem SMS PZPS Spała. Najzdolniejsi reprezentacji grup młodzieżowych zza naszej zachodniej granicy właśnie w tym klubie mogą liczyć na możliwość gry w siatkówce seniorskiej, tworząc przy tym narodową kadrę U-21. Z tego też względu wcale się nie zdziwimy, jeśli za kilka lat o młodych Niemcach usłyszymy, zarówno w perspektywie gry w pierwszej reprezentacji swojego kraju, jak i występach w najmocniejszych ligach siatkarskich na świecie. Zdobycie srebrnego medalu podczas niedawnego LOTTO EuroVolley w Polsce nie było zresztą przypadkiem. Siatkówka w Niemczech z roku na rok stawia coraz pewniejsze kroki.

Co do czeskiej Dukli, to klub z ogromnymi tradycjami. Powstały w 1948 roku przechodził wiele zmian, początkowo mając swoją siedzibę w Pradze, żeby po kilku kolejnych przeprowadzkach, ostatecznie wylądować na stałe (i do dzisiaj) w 1969 roku w Libercu. Wówczas klub stworzony był głównie dla czeskiej armii, można zatem śmiało mówić, że wychodzimy gdzieś z podobnego – historycznie – pionu, tyle tylko, że w wypadku GWR mowa nie o wojskowych, a bardziej policyjnych naleciałościach. Dzisiaj jednak oba kluby są przede wszystkim sportowymi jednostkami, nie mającymi już takiego założenia, dotyczącego mundurowych kwestii. Dukla ma na swoim koncie 16 tytułów mistrzowskich, do tego 6 wygranych pucharów krajowych (zarówno czeskich, jak i – przed laty – czechosłowackich). Jakby tego było mało, należy dołożyć również kwestię sukcesów na arenie międzynarodowej, gdzie w 1976 roku Dukla zdobyła Puchar Mistrzów Europejskich, a już bardziej współcześnie, w 2005 roku zameldowała się na 3 miejscu w Pucharze CEV. Aktualnie czeska drużyna może się pochwalić naprawdę solidnym składem, który śmiało mógłby rywalizować w naszej PlusLidze. Zresztą, do niedawna siatkarzem Dukli był Adrian Patucha, atakujący, który od zbliżającego się sezonu jest siatkarzem Cuprum Lubin. Jakby tego było mało, w ekipie Dukli gra trzech aktualnych reprezentantów Czech, którzy brali udział w LOTTO EuroVolley, eliminujących byłych mistrzów, reprezentację Francji (wygrana 3:1). Są to: Aleš Holubec, Kuba Janouch i Honza Galabov. Trójka dżentelmenów widoczna na zdjęciu, nic dodać – nic ująć. A jeśli dołożymy do tego jeszcze atakującego, z przeszłością (ubiegłosezonową) we włoskim Trentino, Jana Stokra – również siatkarza Dukli, to już teraz zacieramy ręce. Na koniec jeszcze jedna, historyczna ciekawostka. W sezonie 1980/81 siatkarze Gwardii rywalizowali z Duklą w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych. Wygraliśmy w obu pojedynkach, we Wrocławiu 3:1 (14, 11, -13, 3) a w Libercu skończyło się na 3:0 (4, 4, 13) dla GWR. Rzecz jasna, według starego systemu punktowania, gdzie grano sety do 15 punktów.

Jak widać, nie trzeba zatem dodatkowo zachęcać do tego, żeby sobotę spędzić w hali Gwardii przy Krupniczej. Sportowych emocji z pewnością nie zabraknie, a dodatkowo… będziemy mieli również wyjątkową atrakcję dla kibiców. Mowa o nowych trybunach, których debiut będzie miał miejsce właśnie podczas sobotnich zmagań. Dzień wcześniej (tj. w piątek) rozegramy mecz sparingowy z ekipą z Berlina, ale to właśnie podczas Międzynarodowego Turnieju o puchar Prezesa GWR będzie okazja do „przetestowania” komfortu miejsca, które upiększamy z tygodnia na tydzień – właśnie dla naszych kibiców. Dlatego też, tym bardziej zachęcamy do wizyty. A jakby jeszcze tego było mało, przed finałowym pojedynkiem, w okolicach godziny 18-18:15, odbędzie się oficjalna prezentacja zespołu Gwardii Wrocław na sezon 2017/18. Dlatego też moc atrakcji jest spora, nic, tylko zaglądać i kibicować. Wstęp jest darmowy, co powinno być – dodatkową – choć nie podstawową, motywacją.

 

 

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ O PUCHAR PREZESA GWR

PÓŁFINAŁ I – 10:00 – KS Gwardia Wrocław vs MKS Kalisz

Oficjalne otwarcie turnieju

PÓŁFINAŁ II – 12:00 – VC Olimpia Berlin (Niemcy) vs VK Dukla Liberec (Czechy)

16:30 – Mecz o III miejsce

PREZENTACJA ZESPOŁU GWARDII WROCŁAW NA SEZON 2017/18 (ok. 18:15)

18:30 – Mecz finałowy

Wręczenie nagród drużynowych oraz indywidualnych