Gwardia Wrocław

Oficjalny serwis internetowy

Ważny pierwszy krok

Od czwartku do niedzieli będziemy świadkami sporych emocji w hali Gwardii przy ulicy Krupniczej. Rozpoczynamy walkę w turniejach ćwierćfinałowych Mistrzostw Polski. Na pierwszy ogień pójdą juniorzy, którzy w roli gospodarza, powalczą o awans wyżej i powtórzenie wyniku z poprzedniego sezonu. Wtedy zespół trenerów Piotra Lebiody i Marcina Sobusiaka był o krok od miejsca w finałach. Tym razem duet z naszym koordynatorem grup młodzieżowych tworzy Bartosz Pyda. Szansę na zajście wysoko są, trzeba przyznać, spore.

Nie będziemy odkrywcami czegoś nowego, młodzieżowe rozgrywki rządzą się swoimi prawami. We Wrocławiu od kilku ładnych lat regularnie lądują najcenniejsze laury rozgrywek dolnośląskich. Nie było inaczej w obecnym sezonie, zespoły gwardyjskie zajęły odpowiednio 1 i 3 miejsce w województwie. „Jedynka”, zespół trenera Pydy, z MVP rozgrywek – Danielem Fijałką na czele. „Dwójka”, ekipa innego młodego szkoleniowca, Marcina Sobusiaka, z zasłużonym brązowym krążkiem (jednym z liderów Mateusz Demcio). W obu przypadkach dodać, były to drużyna mocno wspierana przez SMS Junior Wrocław, co tylko podkreśla, jak cenna jest współpraca na linii tej sportowej placówki z wrocławskim klubem siatkarskim.

Trzeba przyznać, że mieliśmy szczęście w losowaniu. Wystarczy spojrzeć na zestawy niektórych turniejów ćwierćfinałowych. W grupie II: AZS 2020 Częstochowa, KS Wifama Łódź, UMKS MOS Wola Warszawa. Za to grupa IV: Trefl Gdańsk, AZS PWSZ Nysa, UKS Chemik Olszyn. My wylądowaliśmy w zestawie siódmym. Obok GWR w naszej hali zobaczymy: BAS Białystok, MKS KORAB POSM Puck, MMKS Maraton Świnoujście i GKPS Gorlice. Ze stawki wycofała się drużyna z Grudziądza, tym samym z grupy B do weekendowych gier awansują automatycznie drużyny ze Świnoujścia i Gorlic.

Jakie są nasze szanse? Uważam, że spore. Nie trafiliśmy do najtrudniejszej grupy. Nie będę jednak nazywał jej zestawem łatwym. Pamiętajmy o tym, że nie mamy wielu chłopaków z rocznika docelowego. W ubiegłym roku to była ekipa w znacznej mierze z takich złożona. Ten sezon to docelowo rocznik 1999 dla juniora. My mamy głównie chłopaków z 2000, 2001 i nawet z 2002, którzy też aspirują do bycia w tej kadrze juniorskiej. Z tych najmłodszych jest np. Krzysiu Kołtowski, Krzysiu Giemza i Karol Jakóbczak. Z 2001 jest Daniel Fijałka, Przemek Sypko, Kuba Mierzwiński, Kacper Jarzyński i Piotrek Jankowski. Co do 2000 mamy Norberta Zina, Kubę Józwika, Kuba Zaporowski, Paweł Kaczor i Jędrzej Kaźmierczak. A z 1999 jest tylko trzech gości: Mateusz Demcio, Patryk Nowak i Filip Florek. My patrzymy w klubie na potencjał, nie zerkamy na roczniki. Jeśli dany zawodnik pokazuje się z dobrej strony, trzeba to nagradzać i dawać możliwość dalszego kształcenia się w starszych grupach młodzieżowych – analizuje trener Pyda.

Uzupełniając, kadra zespołu Gwardii Wrocław na turniej 1/4 MP juniorów prezentuje się następująco:

  • Rozgrywający: Kacper Jarzyński, Paweł Kaczor, Karol Jakóbczak, Jakub Zaporowski.
  • Przyjmujący: Patryk Nowak, Mateusz Demcio (kapitan), Daniel Fijałka, Norbert Zin.
  • Atakujący: Jakub Józwik, Krzysztof Giemza.
  • Środkowi: Jędrzej Kaźmierczak, Filip Florek, Przemysław Sypko, Jakub Mierzwiński.
  • Libero: Krzysztof Kołtowski, Piotr Jankowski.
  • Sztab szkoleniowy: Bartosz Pyda (trener), Piotr Lebioda (trener koordynator), Stanisław Szewczyk (statystyk).

Najtrudniejszy będzie pierwszy mecz, takie jest zdanie nas wszystkich. Chcemy jak najlepiej podejść do tego meczu, być też odpowiednio przygotowani do całego turnieju. Celem jest awans dalej. Co do liderów zespołu, liczę, że z racji wieku zespół poprowadzą do sukcesów Patryk Nowak i Mateusz Demcio. Dodatkowo Patryk ma spore doświadczenie z poprzedniego sezonu w kwestii walki o wejście do finałów MP wśród juniorów. Do tego jest uczniem SMS Spała, to też swoje mówi. Mateusz Demcio w rozgrywkach wojewódzkich na pewno się wyróżniał, w ekipie trenera Marcina Sobusiaka. Do tego jest też Daniel Fijałka, który coraz mocniej puka do zespołu seniorów w II lidze. Mamy kilka opcji – ocenia trener juniorów GWR.

Co do samego systemu rozgrywek, grać będziemy na zasadach każdy z każdym w grupie. Gwardzistów czekają zatem dwa pojedynki, w czwartek z ekipą BAS Białystok (g. 15:30), w piątek za to po drugiej stronie siatki stanie MKS Korab POSM Puck (16:00). Sobota i niedziela to spotkania na zasadach: 1A vs 2B i 2A vs 1B, a następnie 2A vs 2B i 1A vs 1B na zakończenie rozgrywek. Do turnieju półfinałowego awansują dwie najlepsze ekipy turnieju. Wyniki będziemy uzupełniać na bieżąco zarówno na stronie – jak i FP na Facebooku. Dodatkowo planowane są relacje live ze spotkań GWR, podobnie jak miało to miejsce w poprzednim sezonie w trakcie rywalizacji naszych grup młodzieżowych.

Prywatnie jest to dla mnie spore wyróżnienie, że mogę prowadzić zespół juniorów. Cieszę się, że mam możliwość dalszego rozwoju. Pamiętajmy jednak, że na sukces i miejsce – również pod względem organizacyjnym – pracuje wiele ludzi. Z Marcinem Sobusiakiem świetnie się uzupełnialiśmy w trakcie trwania ligi juniorów. Obydwaj przebywaliśmy na swoich meczach, czy Marcin na moim, czy ja na jego. Do tego są też siatkarze właśnie z zespołu, który zdobył brąz. Właściwie prawie równo po połowie się podzieliliśmy w kwestii ostatniego kształtu dzisiejszej drużyny. Na ten wynik pracuje również trener Lebioda pracując z tymi chłopakami w szkole – czy na zajęciach popołudniowych. Podziękowania również dla Staszka Szewczyka za wsparcie – mówi Pyda.

Rzecz jasna niezależnie od naszych możliwości osobowych/sprzętowych odnośnie relacji live na Facebooku, zachęcamy serdecznie do wizyty w hali GWR. Prawdziwe emocje, jak wiadomo, najlepiej jest zobaczyć z bliska, siedząc na trybunach naszego obiektu. A dodatkowo sami siatkarze oraz nasz sztab szkoleniowy również liczy na wsparcie głośnym dopingiem siatkarzy Gwardii w pojedynkach o wejście do strefy półfinałowej MP.

WYNIKI TURNIEJU 1/4 MP WE WROCŁAWIU (15-18.02)

CZWARTEK

KS GWR – BAS BIAŁYSTOK 3:1 (6, 15, -23, 17)

PIĄTEK (15.02)

BAS BIAŁYSTOK – MKS KORAB POSM PUCK 3:1 (10, 21, -23, 15)

KS GWR – MKS KORAB POSM PUCK 3:0 (13, 11, 13)

MMKS MARATON ŚWINOUJŚCIE – GKPS GORLICE 3:0 (16, 20, 16)

SOBOTA (16.02)

KS GWR – GKPS GORLICE 3:0 (17, 10, 20)

BAS BIAŁYSTOK – MMKS MARATON ŚWINOUJŚCIE 0:3 (-23, -16, -17)

NIEDZIELA (17.02)

BAS BIAŁYSTOK – GKPS GORLICE 3:2 (-22, 22, 23, -21, 16)

KS GWR – MMKS MARATON ŚWINOUJŚCIE 3:2 (-23, 24, -23, 22, 11)

 

KOŃCOWA KLASYFIKACJA TURNIEJU

1. KS Gwardia Wrocław – awans do turnieju 1/2 MP

2. MMKS Maraton Świnoujście – awans do turnieju 1/2 MP

3. BAS Białystok

4. GKPS Gorlice

5. MKS Korab POSM Puck