Gwardia Wrocław

Oficjalny serwis internetowy

III międzynarodowy memoriał braci olechów

Weekend z boksem przy Krupniczej

Po raz trzeci w hali przy Krupniczej odbędzie się turniej bokserski o międzynarodowym charakterze. Co prawda imprez związanych z boksem było już w hali Gwardii zdecydowanie więcej, ale Memoriał im. braci Olechów jest wyjątkową imprezą. 

Urodzeni we Lwowie, tuż po zakończeniu II wojny sprowadzili się jednak do Wrocławia. I pokochali to miasto. Swoje sportowe początki bracia Artur i Zbigniew stawiali we wrocławskiej Ślęzie, nieco później trafili do Pafawagu. Stamtąd razem z trenerem Michałem Szczepanem przenieśli się do Gwardii. Obaj byli wyjątkowo utalentowani. Warto zauważyć, że Artur Olech to dwukrotny medalista olimpijski (srebro w Tokio 1964 oraz ponownie drugi w Meksyku w 1968). Obaj wielokrotnie stawali również na podium (w tym także na najwyższym stopniu) mistrzostw Polski. Po zmaganiach na igrzyskach Olechowie przeszli na zawodowstwo, wyjeżdżając poza polskie granice. W 1975 roku wrócili jednak do Wrocławia na stałe. Łącznie Artur Olech stoczył 360 walk z czego przegrał 30 (w tym 3 ze swoim bratem). Zbigniew Olech walczył 306 razy, przegrywając 21 walk, natomiast 7 razy skończyło się na remisie.

MEMORIAÄąÂ- 2017

Serdecznie zapraszamy do hali przy ul. Krupniczej. Wyjątkowo stanie tam ring, na którym w sobotę i niedzielę nie zabraknie emocji. Łącznie w Memoriale im. braci Olechów weźmie udział ok. 140 zawodników. Wśród nich pojawi się kadra kadetek reprezentacji Polski (w liczbie 24 uczestniczek), do Wrocławia oprócz krajowych bokserów pojawią się także zawodnicy z Niemiec, Czech czy Ukrainy.