LEGENDY

Ireneusz Kłos

Ireneusz Kłos dzisiaj traktowany jest jak „swój” w stolicy Dolnego Śląska, a mało osób wie, że jego rodzinnym miastem jest położony w dzisiejszym województwie lubuskim Gorzów Wielkopolski. Skąd zatem pomysł na Gwardię w głowie młodego Kłosa?

Wrocław wyszedł z tego względu, że tutaj grał Marek Ciaszkiewicz, który również wywodził się z Gorzowa oraz Maciej Jarosz, z którym znałem się z reprezentacji. W Gwardii było paru starszych zawodników, ale wiedziałem, że tworzy się młoda i perspektywiczna drużyna. Wówczas postawiono na młodzież i to przyniosło efekty, bo po dwóch latach zdobyliśmy mistrzostwo. Nie ukrywam, że również odległość obu miast miała znaczenie. Miałem propozycje z Legii Warszawa, Hutnika Kraków, Beskidu Andrychów. Te zespoły grały w najwyższej klasie rozgrywkowej. Wybrałem Wrocław i nie żałuję, bo nawet grając zagranicą czy w Częstochowie, na koniec i tak wylądowałem w stolicy Dolnego Śląska. Wygląda na to, że nie jestem Jasiem Wędrowniczkiem.”.

– odpowiada sam zainteresowany.

Szkoleniowcy z Wrocławia, podobnie jak dzisiaj, wypatrywali największych talentów podczas juniorskich rozgrywek, dzięki czemu Kłos został wypatrzony i ściągnięty do Wrocławia.

– Podobnie jak dziś, kiedyś trenerzy przyjeżdżali na rozgrywki juniorskie i przypatrywali się młodym, uzdolnionym chłopakom. Mnie tak „wyłowili”. Trochę jechałem w ciemno, bo nie znałem tutaj nikogo oprócz tych zawodników, których wcześniej wymieniłem. W tamtych czasach Gwardia miała osiągnięcia chyba tylko w kategoriach juniorskich. Ja co prawda znałem siatkarzy, którzy zdobywali złoto w Montrealu, ale ich nie było we Wrocławiu. Jak się potem okazało zawodnicy z Gwardii też potrafili grać w siatkówkę i wiele się od nich nauczyłem.”.

Ireneusz Kłos zdobył trzy mistrzowskie tytuły w barwach Gwardii Wrocław (1980, 1981, 1982) oraz dwa tytuły wicemistrzowskie (1983 i 1984). Do tego brąz w PEMK (1981). To również wybitny reprezentant Polski (ponad 300 spotkań rozegranych), trzykrotny wicemistrz Europy (1979, 1981, 1983). Kłos to były trener reprezentacji Polski kobiet (2006-07), prowadził również seniorów Gwardii Wrocław.

podziel się wpisem

zobacz również

zobacz również

All articles loaded
No more articles to load
Legendy Gwardii Wrocław
Legenda GWR

Władysław Pałaszewski

Legendy Gwardii
Legenda GWR

Ireneusz Kłos

Legendy Gwardii Wrocław
Legenda GWR

Maciej Jarosz

facebook