LEGENDY

Maciej Jarosz

Myśląc o sukcesach siatkarskiej Gwardii na przełomie lat 70. i 80. nie sposób nie wspomnieć – a wręcz wypada napisać – o postaci Macieja Jarosza. Rodowitego wrocławianina, który po prostu musiał zostać siatkarzem. A wszystko za sprawą ojca Zbigniewa, mającego na swoim koncie grę w AZS Wrocław, czy później – już w roli gwardzisty oraz reprezentanta Polski.

„Macieja Jarosza, dziecko Wrocławia, na sport skazała rodzina. Jego nazwisko przewija się przez siatkarską reprezentację Polski już od trzech pokoleń. Ojciec, Zbigniew, był graczem AZS-u Wrocław, Gwardii, a także drużyny narodowej. Mama, Maria Ronczewska, to z kolei wielokrotna mistrzyni Polski w pływaniu. Jej drogą próbował pójść młodszy syn Jakub, lecz poruszanie się od ściany do ściany i liczenie kafelków w podłodze – jeszcze dziesięć, jeszcze tylko pięć – musiało znużyć. Z pożytkiem dla polskiej siatkówki. Maciej natomiast od razu szedł drogą taty.”.

Podobnie jak w przypadku Adama Piechury na przełomie lat 40. i 50., Maciej Jarosz zaczynał swoją przygodę ze sportem we Wrocławiu od klubu Juvenia. – Klub mieścił się w II LO przy dawnej ul. Rosenbergów (dziś Parkowej), więc tam jako mieszkaniec Biskupina miałem bliżej na treningi – przyznaje były siatkarz, obecnie m.in. ekspert podczas transmisji meczów siatkówki przez telewizję Polsat Sport.

Co ciekawe, Maciej Jarosz najczęściej tworzy tam duet z… innym, byłym gwardzistą, który na swoim koncie ma krążki MP, Tomaszem Swędrowskim. Człowiekiem, który obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci w środowisku dziennikarstwa sportowego (przed trafieniem do telewizji pracował m.in. w redakcji Polskiego Radia Wrocław). Swędrowski zaczynał jednak też w innym klubie wrocławskim zanim trafił do Gwardii. W tym wypadku mowa o kolejowej Odrze.

Maciej Jarosz zdobył trzy mistrzowskie tytuły w barwach Gwardii Wrocław (1980, 1981, 1982) oraz tdwa tytuły wicemistrzowskie (1983 i 1984). Do tego brąz w PEMK (1981). W reprezentacji Polski rozegrał 176 spotkań w latach 1977–1982. Trzykrotny srebrny medalista mistrzostw Europy z Helsinek w 1977 roku, Paryża w 1979 roku oraz Sofii w roku 1981.

podziel się wpisem

zobacz również

zobacz również

All articles loaded
No more articles to load
Legendy Gwardii Wrocław
Legenda GWR

Władysław Pałaszewski

Legendy Gwardii
Legenda GWR

Ireneusz Kłos

Legendy Gwardii Wrocław
Legenda GWR

Maciej Jarosz

facebook