LEGENDY

Maciej Jarosz

Myśląc o sukcesach siatkarskiej Gwardii na przełomie lat 70. i 80. nie sposób nie wspomnieć – a wręcz wypada napisać – o postaci Macieja Jarosza. Rodowitego wrocławianina, który po prostu musiał zostać siatkarzem. A wszystko za sprawą ojca Zbigniewa, mającego na swoim koncie grę w AZS Wrocław, czy później – już w roli gwardzisty oraz reprezentanta Polski.

Macieja Jarosza, dziecko Wrocławia, na sport skazała rodzina. Jego nazwisko przewija się przez siatkarską reprezentację Polski już od trzech pokoleń. Ojciec, Zbigniew, był graczem AZS-u Wrocław, Gwardii, a także drużyny narodowej. Mama, Maria Ronczewska, to z kolei wielokrotna mistrzyni Polski w pływaniu. Maciej poszedł drogą taty.

Podobnie jak w przypadku Adama Piechury na przełomie lat 40. i 50., Maciej Jarosz zaczynał swoją przygodę ze sportem we Wrocławiu od klubu Juvenia. – Klub mieścił się w II LO przy dawnej ul. Rosenbergów (dziś Parkowej), więc tam jako mieszkaniec Biskupina miałem bliżej na treningi – przyznaje były siatkarz, obecnie m.in. ekspert podczas transmisji meczów siatkówki w Polsat Sport.

Co ciekawe, Maciej Jarosz najczęściej tworzy tam duet z…innym, byłym gwardzistą, który na swoim koncie ma krążki MP, Tomaszem Swędrowskim. Człowiekiem, który obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci w środowisku dziennikarstwa sportowego.

Maciej Jarosz zdobył trzy mistrzowskie tytuły w barwach Gwardii Wrocław (1980, 1981, 1982) oraz dwa wicemistrzostwa (1983 i 1984). Do tego dołożył brąz w PEMK (1981). W reprezentacji Polski rozegrał 176 spotkań w latach 1977–1982. Trzykrotny srebrny medalista mistrzostw Europy z Helsinek w 1977 roku, Paryża w 1979 roku oraz Sofii w roku 1981.

podziel się wpisem

zobacz również

zobacz również

All articles loaded
No more articles to load
SM zdjęcie 1
Legenda GWR

Wojciech Baranowicz

SM zdjęcie 1
Legenda GWR

Zbigniew Barański

skanuj0001
Legenda GWR

Sławomir Skup

facebook