AKTUALNOŚCI

Nie tylko hala – stawiajmy też na plażówkę!

W Gwardii Wrocław wiemy, jak ważna jest praca z młodzieżą również poza sezonem halowym. Już od kilku sezonów nasi młodzi zawodnicy z sukcesami biorą udział w rozgrywkach siatkówki plażowej, gdzie także możemy pochwalić się licznymi osiągnięciami.

Tylko w minionym roku gwardyjskie pary wywalczyły awans do turniejów finałowych Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Największy sukces odnieśli Jakub Kilian i Bartłomiej Nackowski – podopieczni trenerów Tomasza Milczarka i Tomasza Gałuszki zdobyli wicemistrzostwo kraju. Brązowe medale padły z kolei łupem Jakuba Krzemińskiego i Macieja Zaborskiego. „Z przyjemnością podkreślam, że jest to często współpraca klubów jak w przypadku pary Kilian/Nackowski, tutaj z klubem z Wałbrzycha. Jak pokazał poprzedni sezon, plan został zrealizowany ponad miarę, ponieważ 2 i 3 miejsce w Polsce w kategorii junior młodszy oraz awans tych par do turnieju finałowego to naprawdę zadowalający wynik. To przyczyniło się do tego, że nasze województwo pod względem siatkówki plażowej w zeszłym sezonie było najlepsze w Polsce w rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego” – mówi Mateusz Adamiak, dyrektor Chemeko-System Gwardia Wrocław Academy.

Siatkówka plażowa ma swoją unikalną charakterystykę gry i często wymaga innych umiejętności niż ta halowa. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest przygotowanie młodzieży już od pierwszych treningów. Co ciekawe, jak podkreśla Dyrektor Akademii, dobrze przepracowany sezon plażowy może procentować również w rozgrywkach ligowych w hali: „Na pewno praca w sezonie plażowym nie tylko dobrze przygotowuje zawodników pod względem motorycznym (przy zachowaniu odpowiedniej regeneracji i odpoczynku), ale też zdecydowanie pozytywnie wpływa na ich mentalność i cechy psychiczne na boisku. Różnic pomiędzy tymi dwiema odmianami jest sporo – tylko pozornie polegają one na „odbijaniu piłki przez siatkę”. Gdy zagłębimy się w taktykę czy technikę wykonywania poszczególnych elementów, znajdziemy liczne różnice”. 

To wszystko powoduje, że niezwykle ważna jest rola trenerów. W ostatnich latach prężnie rozwija się Szkoła Trenerów Proskos, która organizuje cykliczne szkolenia dla trenerów właśnie plażówki. „Naszych sukcesów nie byłoby, gdyby nie wielki wkład trenerów Tomasza Milczarka i Tomasza Gałuszki w trenowanie i prowadzenie naszych męskich młodzieżowych par. Takich specjalistów należy doceniać i korzystać z ich doświadczenia. Bardzo cieszy mnie inicjatywa organizacji PROSKOS, Marcin Szczechowicz z zespołem budują świetną platformę do szkolenia. Istotnym czynnikiem są personalia, a tutaj mamy do czynienia z topowymi postaciami dla plażówki w Polsce, choćby Mariusz Prudel czy Mateusz Radojewski. Myślę, że nie ma na ten moment w naszym kraju lepszej możliwości, aby uczyć się od najlepszych”  – dodaje Mateusz Adamiak.

Najbliższa edycja szkolenia odbędzie się w Gliwicach w dniach 11-12 lutego, a tylko do 25 stycznia można skorzystać ze zniżki przygotowanej przez Proskos, która obniża koszt kursu o 300 złotych.

Szczegóły: https://szkola.proskos.com/

podziel się wpisem

zobacz również

Zapisz się do newslettera!